Image by Headway

Neden Yerel Zincirler Sipariş Süreçlerinde EDI'yi Tercih Etmeli?

Güncelleme tarihi: 4 Ağu

Yerel zincirler kuşkusuz markaların daha geniş bir coğrafyada tüketicilere ulaşabilmesindeki en değerli aracılar.


Yaygınlıkları sayesinde, çok farklı noktalarda her gün önemli sayıda tüketiciye ulaşıyorlar.


Ayrıca yerel olmalarının verdiği avantaj ile de müşterileriyle aralarında daha yakın ve samimi bir güven ilişkisi oluşturabiliyorlar.


Diğer yandan, ulusal zincirler, her gün yeni mağazaları ve internet uygulamaları ile büyümeye devam ediyorlar.


Son 5 yıldır giderek kullanımı yaygınlaşan “hızlı teslimat” şirketleri de farklı iş modelleri ile önemli bir rakip olmuş durumdalar.


Yerel zincirlerin ise sektördeki bu değişime ayak uydurmaları gerekiyor. Bunun için atılacak adımlardan bir tanesi de tedarikçileri ile aralarındaki iş birliğini geliştirmek.


Ticari ilişkileri, teknoloji yardımı ile hızlandırmak ve iyileştirmek. Elle yapılan kâğıt bazlı işlemleri azaltıp, buradaki maliyetleri düşürürken, iş ortakları ile bilgi sistemleri üzerinden iletişime geçip satış kayıplarını en aza indirmek. Bu sayede hem kendisinin hem iş ortağının cirosunu ve karlılığını artırmak.


Son yıllarda yerel zincirlerin de zaten kendileri için gerekli teknolojik yatırımları yaptıklarını görüyoruz. Günün teknolojisine ve onun uygulamalarına her zamankinden daha yakınlar.


EDI, yani iş ortakları ile verilerin elektronik ortamda paylaşılması, ise tam bu noktada ortaya çıkıyor.


Bugün Türkiye’de de yoğun olarak kullanılan EDI teknolojisi, Avrupa’da ve Amerika’da marketlerin, tedarikçileri ile sipariş süreçlerini yönettikleri en temel uygulama diyebiliriz.


Zincirler ile tedarikçileri arasındaki belge iletişimi doğrudan sistemler (ERP’ler) arasında oluyor. Elle veri girişi giderek ortadan kalkıyor.


Siparişle başlayan tedarik sürecini EDI ile takip etmenin 4 temel faydası var

  1. Hız avantajı – Veriler sistemler arasında hareket ettiğinden saniyeler içinde ve hatasız olarak karşı tarafa ulaşıyor.

  2. Maliyet avantajı – Veri girişi için kullanılan personel, farklı işlere yönlendirilebiliyor. Kâğıt kullanımı ve buna bağlı arşivleme, baskı, postalama gibi maliyetler en aza iniyor.

  3. Gelir avantajı – Verilerin sistemler arasında transferi, sipariş karşılanma oranlarını artırıyor, yok satma durumu azalıyor. Hem gelir hem de müşteri memnuniyeti artıyor

  4. İş birliği avantajı – Tedarikçiler de satışlarında benzer faydaları gördüklerinden, zincirler ile aralarındaki iş birliği gelişiyor, güçleniyor. Artan ciroları ile daha fazla destek verebilir hale geliyorlar.

19 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör